19 stycznia 2021 r. weszły w życie zmiany do ustawy z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (z późn. zm.).
Zmiany dotyczą obowiązku rejestracji książeczek i uprawnień do premii gwarancyjnej.
Obowiązek rejestracji książeczki mieszkaniowej
Należy zarejestrować książeczkę mieszkaniową w banku, który ją obsługuje.
Jeśli posiadasz książeczkę założoną przez :
Bank Spółdzielczy w Wolbromiu lub zlikwidowany Bank Spółdzielczy w Olkuszu - należy zgłosić się w oddziale naszego banku w Wolbromiu przy ulicy Krakowskiej 26, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 do 14.00.
lub
Bank Spółdzielczy w Łazach - należy zgłosić się do oddziału naszego banku w Łazach, ul. Kościuszki 17, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 14.00
ABY DOKONAĆ REJESTRACJI KONIECZNE JEST POSIADANIE PRZY SOBIE KSIĄŻECZKI MIESZKANIOWEJ.
Od tego, czy książeczka zostanie zarejestrowana będzie zależeć, jak szybko będzie można ją zlikwidować.
W przypadku likwidacji książeczki :
- do 31 grudnia 2022 r. – zasady likwidacji nie zmienią się,
- od 1 stycznia 2023 r. – jeśli książeczka nie będzie zarejestrowana do 31.12.2022, właściciel nie będzie mógł jej zlikwidować jak dotychczas. Właściciel książeczki zarejestrowanej po 31.12.2022 r., będzie mógł się ubiegać o wypłatę premii gwarancyjnej dopiero od 1 stycznia kolejnego roku po dacie jej rejestracji (np. książeczkę mieszkaniową zarejestrowaną w 2023 r. będzie można zlikwidować od 1 stycznia 2024 r.).
Wyjątkiem są sytuacje, gdy czynność uprawniająca do wypłaty premii gwarancyjnej miała miejsce przed 1 stycznia 2023 r., ale sam wniosek został złożony już w 2023 roku – wtedy książeczkę można zlikwidować w tym samym roku (o ile nie upłynął ustawowy termin 90 dni).
Rozszerzenie katalogu czynności uprawniających do premii gwarancyjnej
O wypłatę premii gwarancyjnej będzie można ubiegać się również w przypadku:
- zapłaty części ceny lokalu mieszkalnego (ponad 3% wartości odtworzeniowej lokalu), na podstawie umowy najmu instytucjonalnego (z dojściem do własności),
- montażu, wymiany lub modernizacji instalacji gazowej, elektrycznej lub wodno – kanalizacyjnej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym,
- poniesienia wydatków na termomodernizację w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym (co najmniej 6 tys. zł),
- ponoszenia opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności przez co najmniej 5 lat.
Dodatkowo, w wyniku zmiany dotychczasowego katalogu czynności uprawniających do wypłaty premii gwarancyjnej, o premię można się będzie ubiegać także przy:
- zakupie lub zamianie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, w ramach współwłasności w częściach ułamkowych,
- zakupie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej w częściach ułamkowych.
W obu przypadkach udział musi wynieść co najmniej ¼.
Do pobrania: